Od amatérů rovnou k mistrům. Za pouhý jeden rok vyspěla mladičká „Barumka” natolik, že byla přijata do „velkého mistráku”. Pořadatelé z AMK Svazarmu Gottwaldov za významné podpory Českých závodů gumárenských a plastikářských připravili prmiérovou plnohodnotnou rallye, která se konala od pátku 2. do neděle 4. června 1972 a měla status soutěže mistrovství ČSSR. Přihlášku poslalo 210 posádek, organizátoři však mohli přijmout jen 120 dvojic.

Ty se vydaly na trať dlouhou 610 kilometrů, která byla prošpikována osmi rychlostními zkouškami v délkách od 3,1 do 13,6 kilometru. Souhrnná délka rychlostních zkoušek byla 57 kilometrů. Náročná trať vedla po silnicích Jihomoravského a Severomoravského kraje a posádky se podívaly také na Slovensko. Soutěž dokončilo 96 posádek. Nejrychleji ze všech jela legendární modrá Alpinka.

Mistrovská jízda vítězné posádky Vladimír Hubáček - Ing. Vojtěch Rieger vyvolala nadšení prvních diváků modrožluté Barum Rallye. Spolu s Barum Rallye se na gottwaldovsku začala vytvářet základna rallye fandů.