Soutěž odstartovala 27. srpna 1976 v 18 hodin v Gottwaldově. Celkem sjelo z rampy 121 posádek, na které čekalo 18 rychlostních zkoušek o délce téměř 300 km a zkouška stálosti výkonu (ZSV) s celkovou délkou 45 km.

Zkouška stálosti výkonu se skládala ze dvou RZ na uzavřeném okruhu v Otrokovicích, z nichž jedna se jela na začátku a druhá na konci soutěže. V obou průjezdech se jelo 6 kol, tj. 22,5 km. Čas se měřil na sekundy. V první jízdě si posádka stanovila počet bodů (1 sec = 1 bod). Dosáhla-li posádka v druhé jízdě vyšší čas než v první, byl k dosaženému počtu bodů z obou ZSV připočten trojnásobek rozdílu obou jízdních dob. Diváci, kteří se chtěli ZSV zúčastnit, si museli koupit vstupenku.

Trať soutěže měřila asi 990 km, RZ měly délku téměř 300 km, na trati bylo rozmístěno 30 časových a 29 průjezdních kontrol. V Gottwaldově se sešla výborná konkurence, která slibovala napínavé souboje až do konce rallye. Ze známých evropských jezdců jmenujme například Franze Wittmanna (Opel Kadett GT/E), Ingvara Carlssona (BMW 2002) nebo polského jezdce Mariana Bublewicze (Fiat 125 Polski), který teprve sbíral zkušenosti.

Úvodní zkouška výkonu posloužila spíše k rozjezdu a k předvedení jezdeckého umění jednotlivých posádek. Prioritní postavení si vybudoval Hubáček se spolujezdcem ing. Minaříkem jedoucí na voze Renault Alpine.

Už první rychlostní zkouška přinesla řadu překvapení. Z odstartovaných 121 posádek jich do jejího cíle nepřijelo osm. Mezi prvními „odpadlíky” byl i domácí Josef Sivík, startující s Renaultem 17 Gordini. Z dalších bojů ho vyřadila porucha motoru. Nejpřekvapivěji se uvedl člen továrního týmu Václav Blahna jedoucí na voze Škoda 130 RS. Na začátku první rychlostní zkoušky nezvládl vůz a vylétl ze zatáčky. Podobně mohl dopadnout Kvaizar, který měl kolizi s vozem jedoucím před ním. Kvaizar opustil trať, prolétl loukou a jen díky náhodě se opět vrátil zpět na trať. Neobešlo se to samozřejmě bez menší časové ztráty a mírně pocuchaného vozu. Potíže na 1. RZ se nevyhnuly ani favorizovanému Hubáčkovi. Motor jeho Alpiny se na chvíli jakoby zastavil, pak ale opět naskočil a vylétl do vysokých otáček.

Nor John Haugland nasadil hned od začátku soutěže velmi ostré tempo. Snažil se neztratit kontakt s rychlejšími vozy a čekal na svou chvíli. S první rychlostní zkouškou si nejlépe poradil tovární jezdec ing. Šedivý, který se tak postaral o úvodní překvapení.

Před půlnocí měli za sebou jezdci třetinu soutěže. Po 291 km jízdy byl na čele Hubáček, kterého následoval Hauck , Šulc (oba Porsche Carrera), Haugland (Škoda 130 RS), Wittmann (Opel Kadett GT/E) a Havel (Škoda 120 S).

V sedmé rychlostní zkoušce, která měla start v Bohuslavicích, byl nucen Hubáček odstoupit ze soutěže. Později zjistil, že závada byla velmi banální a její oprava by trvala sotva pár sekund - přetržený kabel od elektrického čerpadla. Pro poruchu převodovky odstupuje také největší Hubáčkův soupeř Hauck, postupně vzdávají i posádky na vozech Škoda - Kvaizar, Šedivý, Havel. Havel zažívá malou sportovní tragédii, protože v době odstoupení byl druhý v celkové klasifikaci a za sebou držel Wittmanna na Opelu Kadett GT/E.

Nejlépe ze všech si i nadále vede Haugland. Jede spolehlivě a čistě a hlídá si první místo. Haugland postupně odráží nápor Šulce a Carlssona, Wittmann už nemůže dohnat velkou časovou ztrátu. Z domácích posádek je na tom nejlépe dvojice ing. Bold - ing. Bojas jedoucí na voze Lada MTX A5 Rallye. Stále zrychlující se Pavlík jedoucí v první desítce absolutní klasifikace končí svoji jízdu havárií, když se mu nepodaří ubrzdit svou Škodu 120 S před zatáčkou a jeho spanilá jízda končí v lese mezi stromy.

Závěrečná zkouška stálosti výkonu na otrokovickém okruhu byla již jen pouhou formalitou a ani po ní nedošlo k významným změnám. Pouze dvojice Nosek-Vašíček předvedla hrůzostrašně vypadající sérii několika přemetů (viz fotogalerie), posádce se naštěstí nic nestalo.